Aylık Bülten – Aralık 2016

aylikbultenheaderBu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


openSUSE Leap 42.2 çıktı

leap

Kararlılığı ve yenilenen özellikleriyle özellikle masaüstü dağıtımları arasında tercih edilen openSUSE Leap serisinde ikinci sürüm 42.2 yayınlandı. Linux çekirdeği 4.4 ile gelen Leap 42.2’nin öne çıkan bazı özellikleri Plasma masaüstü ortamı iyileştirmeleri, güvenlik olaylarını toplayıp raporlayan Prelude SIEM uygulaması ve kurulum dvd’sinde artık sunucu tipinde kurulum için özel bir seçenek getirmesi oldu.

Detaylı Bilgi


Red Hat Enterprise Linux 7.3 çıktı

redhat

RHEL 7 serisinin üçüncü minör sürümü çıktı. Selinux yönetimini kolaylaştıran CIL dili, önümüzdeki sürümlerde kararlı hale gelecek bazı özellikleri (SSSD konteyneri, çekirdeğin real-time yetenekleri gibi) erken denemeyi sağlayan Tech Preview, bu sürümle beraber tanıtılanlar arasında öne çıktı.

Detaylı Bilgi


wp-cli 1.0.0 çıktı

wpcli

5 yıllık geliştirmenin ardından nihayet olgunlaştığına karar verilen wp-cli’ın 1.0.0 sürümü duyuruldu. WordPress’in konsoldan yönetiminde kolaylık sağlayan aracın bu yeni majör sürümle beraber runcommand altyapısı duyuruldu. wp-cli’den bağımsız geliştirme yapılarak wp-cli ile kullanılmasını sağlayan bu yapının wp-cli’nin gelişimini hızlandırması bekleniyor.

Detaylı Bilgi


Microsoft’un RHEL ve Ubuntu depoları açıldı

keepcalmandswitchtolinux

Son zamanlarda attığı Linux platformlarına yönelik adımları dikkat çeken Microsoft, geçtiğimiz günlerde ilk Red Hat ve Ubuntu depolarını açtı. Depolarda şu an sadece MS SQL sunucu ve yardımcı paketleri bulunuyor. Microsoft’un aynı sıralarda duyurulan Linux Foundation üyeliğinin de gelmesiyle beraber bu tip gelişmelerin süreceği anlaşılıyor.

Detaylı Bilgi


Red Hat Software Collections ve Developer Toolset’in yeni sürümleri çıktı

redhatdevelopers

Red Hat’in programların en güncel sürümlerinin geliştiriciler tarafından kullanılabilmesi için sağladığı Software Collections’ın 2.3 sürümü, Developer Toolset’in ise 6 sürümü çıktı. Kullanılabilir programlardan bazıları MySQL 5.7, Redis 3.2, Perl 5.24, PHP 7.0, Git 2.9, JVM gözleme aracı Thermostat 1.6 ve popüler IDE Eclipse Neon.

Detaylı Bilgi


Eclipse Che ile bulut IDE dönemi

eclipseche

Sene başında ilan edilip, yeni Docker ve Openshift entegrasyonları sayesinde iyice hız kazanan Eclipse Che projesi ile uzak sunucularda hazırlanan Eclipse ortamına bir tarayıcı üzerinden bağlanıp geliştirme yapmak mümkün. Eclipse’in bulut IDE işlevi gören Eclipse Che ürünü, 5.0 sürümü ile geliştirici ekiplerin işini daha da kolaylaştırmayı hedefliyor.

Detaylı Bilgi

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?