Aylık Bülten – Ağustos 2017

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Redis 4.0 çıktı

Redis

Popüler bellek kullanımlı önbellekleme, kuyruklama ve anahtar/değer veritabanı Redis’in beklenen 4.0 sürümü çıktı. Bu sürümle beraber gelen modül sistemi, bir API aracılığıyla dinamik olarak yeni modüllerin eklenmesi ile Redis’in desteklediği işlemlerin genişletilmesini sağlıyor. Geliştirilmiş replikasyon mekanizması PSYNC2, önbellekleme için yapılan LFU algoritması gibi geliştirmeler, yeni tanıtılan bellek özellikleri ve komutları ile Redis Cluster geliştirmeleri de bu majör sürümün öne çıkanlarından.

Detaylı Bilgi


Red Hat Enterprise Linux 7.4 çıktı

Red Hat Enterprise Linux 7.4

Red Hat Enterprise Linux 7 serisinin son sürümü 7.4 duyuruldu. Audit sisteminde yapılan geliştirmeler, USB Guard ile tak-çalıştır aygıtlar için veri sızıntısı/enjeksiyonunun önüne geçilmesi, bulut ortamları için yapılan açılış zamanı iyileştirmeleri ile öne çıkan RHEL 7.4 sürümü ile beraber container’lar için de RHEL Atomic Host 7.4 sürümü duyuruldu. RHEL forklarının da yakın zamanda yeni sürümlerini çıkarması bekleniyor.

Detaylı Bilgi


Işın kılıcının kodları açıldı :)

MaterialX

Lucasfilm tarafından 2012 yılında geliştirilen MetarialX’in kodları açıldı. Daha önce “Star Wars: The Force Awakens” ve “Rogue One: A Star Wars Story” filmlerinde kullanılan bu teknoloji zengin materyaller ve görünüm geliştirici içeriklerin uygulamalar ve render makineleri arasında transferini iyileştirmeye yarıyor.

Detaylı Bilgi


LibreOffice 5.4 çıktı

Red Hat Security

The Document Foundation, özgür ofis yazılımı LibreOffice’in yeni sürümünü duyurdu. Writer, Calc ve Impress programlarında birçok geliştirme barındıran sürümde öne çıkanlar RYB renk modeline göre düzenlenlenmiş renk paleti, geliştirilmiş dosya biçemi uyumluluğu, içeri aktarılan PDF belgelerin kalitesinin arttırılması ve ODF belgeleri için GPG ile şifreleme desteği oldu.

Detaylı Bilgi


OpenSUSE Leap 42.3 çıktı

Open Source Friday

Özellikle kişisel bilgisayarlarda masaüstü (desktop) kullanımı için tercih edilen openSUSE Leap’in 42.3 sürümü geçtiğimiz günlerde çıktı. Leap 42 serisinin bu üçüncü sürümü ile yine varsayılan masaüstü ortamı olarak KDE gelirken, seçimli olarak GNOME 3.20 de masaüstü olarak kullanılabiliyor. Bu sürüm ile beraber kurulum sırasında sunucu profili seçilerek sunucu ortamlarında da kolay kullanımı hedeflenen openSUSE’nin AutoYaST’a entegre edilen SaltStack sayesinde kurulum ve ayar yönetimi otomasyonu da dikkat çekici detaylardan. Bağlantıdan indirip bilgisayarınızda deneyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi


Linux Yaz Kampı yapıldı

Open Source Friday

Linux Yaz Kampı 2017 21 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında her yıl olduğu gibi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yapıldı. 2 hafta boyunca toplam 21 sınıfta 600’e yakın öğrencinin katılımıyla gerçekleşen kampa, ekibimizden Doruk Fişek ve Aziz Öğütlü “GNU/Linux Sistem Yönetimi 1. ve 2. Düzey”, Ceyhun Onur ise “Java ile Programlama” sınıflarında eğitmen olarak destek sağladı.

Detaylı Bilgi

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?